vineri, 11 aprilie 2008

Un meci de infarct Getafe -Bayern 3-3

O seara ce parea sa fie senzationala pentru ambii romani ramasi in sferturile Cupei Uefa.Sa incep cu Mutu.In tur Fiorentina-Psv 1-1 cu gol Mutu.In retur Mutu a inscris de 2 ori si PSV-Fiorentina 0-2 si italieni ar trebui sa-i faca statuie.Comparatiile cu Batistuta nu sunt deloc deplasate.Vedeti aici golurile lui Mutu.Celalalt roman care era sa scrie istorie e Contra.Echipa sa, Getafe facuse 1-1 la BAYERN, cu un gol marcat de Contra in minutul 91. In retur, spaniolii au jucat din minutul 4 in 10 oameni si parea ca e doar o chestiune de timp pana cand germanii vor inscrie si se vor califica.Dar Contra in minutul 44 inscrie 1-0Atacurile curg spre poarta lui Getafe si cand nimeni nu se mai astepta Ribery egaleaza in minutul 90.Urmeaza prelungiri si primele 3 minute sunt de cosmar pentru nemti, 3-1 pentru Getafe dupa un sut superb din afara careului(gol cu bara) si o gafa imensa a lui Lucio. In continuare atacuri dupa atacuri la poarta lui Abondanzieri.Si gafa portarului argentinian apare cand nimeni nu se mai astepta, in minutul 125 o faza in genul Carlos cu Lyon.Si totusi Bayern mai avea nevoie de un gol.Si acesta vine in minutul 130 acelasi Toni care facuse2-3 puncteaza cu o lovitura de cap.Un meci superb care ma face sa ma gandesc la un citat celebru :"Fotbalul este un joc in care intotdeauna castiga germanii" sau "Cu germanii meciul se incheie dupa ce arbitrul fluiera finalul meciului".